מה כבר יכול להשתבש

חוק מרפי אומר "If anything can go wrong it will go wrong ". משום מה ראשי ממשלות, שרי בטחון ופרזנטורים נוטים לזלזל בחוק הזה.
אני אוותר הפעם לראשי הממשלה ולשרי הבטחון שמערכת היחסים שלהם עם חוק מרפי ראויה לדיון וניתוח מעמיק יותר מזה שאני מסוגל לערוך בשעת בוקר זו.

מלך מלכי הפרזנטציות, סטיב ג'ובס חווה אתמול את אחד מחלומות הבלהה של כל מי שמציג מצגת המבוססת על טכנולוגיה.
זה התחיל דווקא טוב, כרגיל אצל גו'בס: הבטחות, סקרנות ועיצוב מושלם (אבל כבר לא מפתיע) של השקף:

אבל כשג'ובס מגיע לסעיף 6, הטכנולוגיה לא עובדת. במקרה שלו הצורך בטכנולוגיה הוא לא משהו שאפשר לוותר עליו, זה לא איזה סרטון מצחיק שמשלים את המסר, במקרה שלו התלות בטכנולוגיה מושלמת – בלעדיה אין לו מה להראות.
ככה זה נראה:

בניגוד להמלצה הגורפת ללמוד מסטיב גו'בס כל מה שקשור למצגות ולהופעה מול קהל כמציג, אני מציע לכם לא ללמוד ממנו מהסיבה הפשוטה שרק מעטים מאוד בעולם יכולים להרשות לעצמם את מה שהוא יכול להרשות לעצמו. גו'בס עשה 3 טעויות שנסלחו לו כמובן אבל לכם לא כדאי לנסות אותן:
הוא לא נערך מראש ברמת התשתית: כאילו שהוא ואנשיו הטכניים שהכינו את התשתיות לא ידעו שהאולם יהיה מלא בבלוגרים וצייצנים אחרים שלא נושמים ללא חיבור רציף לרשת. הם היו צריכים לדעת ולהערך.
הוא האשים את הקהל: במקום להודות ולבקש עזרה הוא חילק הוראות ופקודות. בהתחלה זה גרר רק גלי צחוק ומעט מאוד שיתוף פעולה.
הוא נלחץ. ג'ובס לחוץ? מלך הקוליות?

במקרה של ג'ובס ואפל שממוצבים כל כך חזק בעולם הטכנולוגי טעות כזאת יכולה לעלות ביוקר. לגו'בס יש את המזל שהעולם מוכן לסלוח לו כל עוד הוא ממשיך לספק את מנת הריגוש הקבועה. אצלו זה נגמר ב"לא נעים אבל לא נורא", אצל רוב האחרים זה יכול להגמר בפיצוץ נוסח "לא נשכח ולא נסלח". אז תבדקו טוב שמה שצריך לעבוד עובד, ותזכרו שמה שצריך לעבור יכול גם שלא לעבוד.

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to Yahoo BuzzAdd to Newsvine

8 Responses to מה כבר יכול להשתבש

 1. יגאל חמיש הגיב:

  בוקר טוב,
  עוד תזכורת מצוינת על הבוקר, תודה!
  ברור שכשמדובר בטכנולוגיה, היא לעתים Disruptive…וכמובן שמה שג'ובס היה צריך להציג הוא טכנולוגיה.
  יחד עם זה, אני תמיד חוזר לסיפור של Denning בימיו בבנק העולמי, כאשר החליט לוותר על מצגות ולספר את הסיפור בע"פ. כפי שהוא אמר: "Nothing else worked". הוא עשה זאת לא בגלל כשל טכנולוגי בעת המצגת, אלא מתוך רצון להעביר את המסר בצורה אפקטיבית.
  ונכון, לא כל אחד הוא סטיב ג'ובס.
  יום טוב

 2. […] This post was mentioned on Twitter by Daniel Cohen, zvikaroll. zvikaroll said: מה כבר יכול להשתבש: חוק מרפי אומר “If anything can go wrong it will go wrong “. משום מה ראשי ממשלות, שרי בטחון ופר… http://bit.ly/bUyNVS […]

 3. Idan Bchor הגיב:

  ראשית, סחתיין על העכשוויזציה – אמש זה קרה שם, הבוקר זה מנותח ומשופד כאן…

  לעצם הענין, אני רואה את האירוע באור הרבה פחות דרמטי:
  נכון, היתה תקלה (ואפילו מביכה), אבל היא נבעה מכשל בתשתית (קישוריות WI-FI) ולא מכשל במוצר עצמו. זה גם נכון שהיה יפה יותר לו אנשי אפל היו חוזים את העומס (שהרי הם מכירים את קהל היעד ואת הטכנולוגיות שהוא צורך בזמן אמת), אבל כפי שציין צביקה – ראינו לאחרונה קברניטים בכירים יותר שוגים קשות יותר בהערכת הסיכונים בסביבת הפעולה…

  באשר לתגובה של ג'ובס לסיטואציית התקלה – גם אם אינה מבריקה, היא סבירה לחלוטין. אנשיו מזהים את הבעייה תוך זמן סביר, ואין לו ברירה אלא לבקש מהקהל (ברמה סבירה של אסרטיביות) להתנתק מהרשת המקומית ולאפשר סביבה תקשורתית עמוסה פחות.
  אני יכול להניח כי כמו בסיטואציות אחרות – ההצלחות בפרזנטציות הקודמות היקהו את חושיהם ואת ערנותם של ג'ובס ואנשיו, שלא חשבו ולא תירגלו את שפע המצבים האפשריים (ושוב, ע"ע "מרמרה").

  אכן פאדיחה לא נעימה.
  נזק תדמיתי לאייפון? לג'ובס? לאפל? – לא נראה לי…

 4. יוסי הגיב:

  צביקה
  ג'ובס לא חידש כלום.
  לביל גייטס זה קרה לפניו. נדמה לי בעת הצגת ווינדוס 98.
  לא קרה כלום.
  לא ראיתי שמיקרוסופט ניזוקה מזה.
  הפך לחדקה ותו לא.
  היה, נגמר עוברים הלאה

 5. […] סוג של התכתבות עם פוסט שפרסם צביקה מוקדם יותר השבוע בבלוג המצוין שלו, וכן נסיון לתרום כמה תובנות ועצות מעשיות לכל מי שמוקסם […]

 6. Cathlene Farrell הגיב:

  בוקר טוב,עוד תזכורת מצוינת על הבוקר, תודה!ברור שכשמדובר בטכנולוגיה, היא לעתים Disruptive…וכמובן שמה שג'ובס היה צריך להציג הוא טכנולוגיה.יחד עם זה, אני תמיד חוזר לסיפור של Denning בימיו בבנק העולמי, כאשר החליט לוותר על מצגות ולספר את הסיפור בע"פ. כפי שהוא אמר: "Nothing else worked". הוא עשה זאת לא בגלל כשל טכנולוגי בעת המצגת, אלא מתוך רצון להעביר את המסר בצורה אפקטיבית.ונכון, לא כל אחד הוא סטיב ג'ובס.יום טוב
  +1

 7. סירו הגיב:

  קראתי דווקא ביקורת אחרת לאותו ארוע בדיוק שהיתה מלאת שבחים.
  לדברי המבקר (שהוציא ספר על סגנון ההרצאה של steve jobs) ג'ובס התמודדת עם הסיטואציה בצורה לא רעה, עם הומור ובלי הרבה פאניקה.

  הקריאות לקהל לצאת מהרשת דווקא תוארו ע"י כבדיחה מוצלחת, ומשהו שדורש ביצים להגיד.

 8. צביקה הגיב:

  לסירו – אני האחרון שאזלזל בסגולותיו של גו'בס כמרצה, עליהן כתבתי בעבר לא מעט גם בבלוג זה. יחד עם זאת, אני עדין חושב שבמקרה הזה, למרות שהוא שולי ובוודאי שלא ישפיע לא על ג'ובס ולא על המוצר, גו'בס נלחץ ואפשר לנו להציץ לרגע מה קורה לענק פרזנטציות גם ברגעים פחות גדולים.
  לגבי עדת התגובות הסלחניות שפצחה בשירת מקהלה ברחבי הרשת (ואת אחת מהן אתה מצטט, – ואגב, היה כדאי להוסיף קישור כדי שנראה במי מדובר), לגו'בס יש מערציים עוורים וגם מערכת יחסי ציבור משומנת, ממונת ומגויסת. אני לא חושב שהבקשה להתנתק הייתה בדיחה מוצלחת, הצחוק של הקהל היה יותר מחזקת "לך חפש ת'חברים שלך"…
  בסוף גובס ואנשיו כמובן נחלצו מהפדיחה והכל חזר למקומו והעולם הסדיר את נשימתו.
  המסר המרכזי היה ונותר: ממקצוענים לא הייתי מצפה שזה יקרה, דווקא את הפדיחה הזו היה אפשר לצפות מראש. את התקלות הגדולות צריך להשאיר באמת לדברים הבלתי ניתנים לחיזוי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: