ג'יבריש ניהולי

דיבור אותנטי הוא דבר בסיסי בכל מערכת יחסים. הוא צריך להיות בסיס גם בניהול. בשיח הארגוני, בשיח עם לקוחות, עם עובדים, עם עצמנו. משום מה יש מנהלים (וכמובן שגם יותר מדי פוליטיקאים) שחושבים שדיקלום מנטרות, נוסחאות בנאליות ואוסף קלישאות ותיבולן בכמה מילות באזז אופנתיות יוצרות נאום מלהיב ומעורר השראה. מילא בפגישות עם משקיעים ומנהלי קרנות הון סיכון – שם כבר כולם למדו לסנן את הג'יבריש.

"החברה שלנו תתן מענה למגוון רחב של צרכים בפלחים ממוקדים בעלי פוטנצאיל ערך גבוה, תוך שימוש באסטרטגית חדירה מבוססת שיווק גרילה ויצירת נוכחות דרמטית ברשתות חברתיות לכיבוש מהיר של נתח שוק משמעותי בעיקר בפלח המשפיענים". לא. אני לא המצאתי את המשפט הזה. רק שמעתי אותו בכנס שהתקיים לאחרונה. לא היו חמש דקות בכנס הזה בו לא נשמעו המלים: "מיקסום", "מינוף", "סקילאביליות" (עברות לכאורה של scalable), "לדלבר" (גיור רפורמי במיוחד לפועל to deliver). אני לא חושב שיש מישהו שקונה את זה בעיקר משום שכולם אומרים את זה ומשום שאין כאן שום תוכן אותנטי ומשמעותי.

הצרות מתחילות כשזה עובר מחדרי הישיבות של המשקיעים לדיאלוג הפנימי של הארגון. יש מנהלים שממש מדברים ככה בינם לבין עצמם ועם עובדיהם. בשיח הזה לא רק שלא מבינים מה הם רוצים, ספק אם הדוברים עצמם מסוגלים להחבר לרצף ההברות שהם מייצרים. הנה דוגמה לפקודות מבצע (!!!) צבאיות לחלוטין, של הצבא החזק (במיל.) במזרח התיכון (שוב תודה ליגאל חמיש על ההפניות המדויקות לדוח וינוגרד):

"הדגמה מערכתית על העיירה בנת ג'ביל תוך נטרול, לכידת וכליאת המרחב, פירוקה השיטתי ע"י התנפלות נחילית סימולטאנית ורב מימדית…"

 "הסתננות רחבת היקף בחתימה נמוכה) ענן צרעות(, התנפלות התייצבות מהירה על השטחים השולטים ויצירת מגע קטלני עם השטחים הבנויים  תוך יצירת הלם ומורא, הקפאת מרחב הפעולה ומעבר לשלטנות, תוך פירוק מרחבי שיטתי של תשתיות אויב."

 כדי שלהבא יהיה קל יותר  לייצר משפטים חסרי פשר, הנה הפניה לאתר שמציע מחולל ג'יבריש חינמי. צריך רק להכניס את שם החברה שלכם, והתוכן מוכן. אפשר לשלב בפרזנטציות, פרוספקטים, דיונים, שיחות מוטיבציה, פגישות עם לקוחות ואפילו במיילים פנימיים ובכל מקום בו אתם צריכים להגיד משהו ואין לכם מושג קלוש מה זה המשהו הזה. זה שזה לא עובד לא צריך לענין אתכם, אתם את שלכם הרי כבר אמרתם.

לקראת סיום הכתיבה של הפוסט הזה, חזי, הטוב שבחברי, שלח לי במייל את הנאום של מישל אובמה, אשתו של. 15 דקות בלי קלישאות, כולן בגובה העיניים, בשפת גוף אנושית וחמה, ותוכן סיפורי – אישי. פלא שזה מה שכן עובד?

7 Responses to ג'יבריש ניהולי

 1. Idan Bchor הגיב:

  למי שלא בקיא: פקודות המבצע האמורפיות האלה, העוסקות בכיבוש בינת-ג'בייל, הן של תא"ל (מיל.) גל הירש, מי שהיה מפקד אוגדה 91 במלחמה האחרונה. כדאי גם לדעת כי מדובר בקצין מצוין (ככל שידיעתי מגעת), אלא שברגע מסוים הפכו הניסוחים המתוחכמים לתלושים מהמציאות ואף "בלתי נגישים למשתמש" (כמו ששאל אחד מידידי השריונרים – "תכל'ס, אני צריך לנסוע ימינה או שמאלה?") בדומה לג'יבריש הניהולי המתפשט לו במקומותינו, כפי שתאר צביקה באופן מבריק כרגיל.

  ובאשר לגברת אובאמה – אכן הוכחה נוספת לכך שאם יש לך מה להגיד (פלוס כריזמה אישית מעל הממוצע), אין צורך בשום להטוטים והתחכמויות מיותרות. אבל מי הטמבל שחתך את הסרט רגע לפני משפט הפתיחה של ברק אובאמה, אחרי כזו הרמה להנחתה?

 2. מייק הגיב:

  דווקא ברק אובאמה מנהל קמפיין מעולה עם מנטרות נבובות. מעבר לזה שהוא מציע שינוי אין לו תכנית אופרטיבית והוא נישא על-גבי הכריזמה בלבד. הילארי קלינטון, לעומתו, אמנם נראית קצת "דודה", אבל בפוליטיקה היא מבינה. מזכיר גם נשכחות מהלבאנט שלנו.

 3. גבי דרורי הגיב:

  אני הרגלתי את עצמי לסווג מנהלים ומפקדים כך:
  "חזקים" -מדברים ברור.
  "חזקים יותר"- משתמשים בפרשנים שיסבירו את דבריהם הלא ברורים.
  "החלשים"-חוששים להביע דעה מלאה וברורה,
  " המתחזים"-מפיקים שרשראות של מנטרות .
  " המתחזים האינטליגנטים"- "מחדשים שפה".
  וחכמים כמו צביקה מביאים לנו קטעים יפים כאלה להאיר את השבת.

 4. עומר הגיב:

  אני מסכים עם מה שאתה כותב, אני רק חושב שהדוגמאות מוינוגרד אינן מתאימות.
  הצבא ניסה ליצור שינוי תפיסתי באמצעות שינוי לשוני, אלא שהצבא מערכת מורכבת וכבדה ולא משנים תפיסות באמצעות שפה, בטח לא עם צבא מילואים. אבי התפיסה התראיין בהארץ לא מזמן שמעון נווה (http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/916560.html), אבי התורה ומורו של גל הירש. שים לב שלא מדובר כאן בג'יבריש אלא בהגות פילוסופית צבאית. ואם תבחן את הפקודות היטב תראה את השפה ואת הפילוסופיה מאחוריה. אלא שמבנים תיאורטיים אינם ניתנים ל"הנחתה" על מערכת ארגונית וטבעם שהם מחלחלים לאיטם. כל פעם קצת וכך הם נבנים ביחד עם הארגון. במקרה הזה, אולי כי זה צבא ואפשר, הונחתה התיאוריה לתוך המערכת הארגונית והתוצאה הייתה בלגאן.

  ג'יבריש ניהולי מזכיר לי יותר את הספר "על הבולשיט" שאינני זוכר את כותבו. הטענה המרכזית היא שהבולשיטאי גרוע יותר מהשקרן, כיוון שהשקרן מודה בקיומה של אמת, אך פונה לדרך אחרת בעוד שלדידו של הבולשיטאי האמת או השקר אינם קיימים והוא ממציא אותם תוך כדי התקדמות. הפקודות של הצבא אינן "בולשיט", הן פשוט טפשות. מה שאתה מתייחס אליו הוא הבולשיט האמיתי.

 5. Zvika Roll הגיב:

  כשצבא מתעסק בפילוסופיה ומנסה באופן מלאכותי לייצר שפה שמתאימה לתאוריה התוצאה היא מה שראינו במלחמה. הכל פלאסטי ומלאכותי. אבוי לצבא או לכל ארגון אחר שמשתעבד לתאוריה, לתאורטיקנים מנותקים ומאמין שדיונים והזיות בחדרי ישיבות יאלצו את המציאות לתוך המודל שלהם. הציטוטים מהדוח הם מאוד ג'יבריש כי הם לא אומרים דבר ובטח לא מכוונים התנהגות. כמובן שאין לי טענות לשמעון נווה, יש לי הרבה מאוד טענות למי שהביא אותו, ולצבא שירד מהפסים. אינדיקציה נוספת לעודף משאבים, עודף זמן וסתם אובדן דרך מנהיגותי.

 6. עומר הגיב:

  אני חושב שאתה שופך את התינוק עם המים.
  העובדה שאינך מבין את הפקודות אינה הופכת אותן לג'יבריש, כיוון שיש שם שפה בעלת מבנה פנימי ברור. ג'יבריש הוא למעשה היעדרה של שפה והניסיון להציג כלום כשפה. זה לא המצב. הפקודות אומרות וגם מכווינות להתנהגות. הבעיה היא שהשפה הזו מובנת לכותב הפקודה ולעוד מספר יודעי ח"ן ולקורא הפשוט הן לא אומרות דבר.
  אפשר תמיד לפטור הגות כבזבוז זמן. אבל בסופו של דבר גם אתה פועל על בסיס תוצרים של בזבוז הזמן הזה.

 7. Zvika Roll הגיב:

  עומר – לפתיסתי ניהול צריך להיות (והוא אכן – כשהוא מבוצע נכון) משהו מאוד פשוט. כמו שכתב עידן בתגובתו – בסוף צריך לדעת אם לנסוע ימינה או שמאלה, בקיצור- השפה צריכה להיות מאוד פשוטה ומעל לכל מובנת. אם אני צריך קורס של שנתיים כדי להבין מה שהמנהל / המפקד שלי רוצה ממני – איך לאמר את זה בעדינות…מישהו כאן ירד מהפסים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: