מנהיגות בפעולה – גרסת המשטרה

 פרק ראשון: נאה דורש, נאה מקיים.

מנהיגות אינה "תואר" או תפקיד. אנחנו אומרים "מנהיגי העם" ובעצם מתכוונים לאוחזים בשלטון, אבל האוחזים בתפקיד אינם תמיד מנהיגים. מנהיגות היא בעיקר ענין של התנהגות ולא של פוזיציה. כל מי שמבין משהו במנהיגות יודע שהמפתח למנהיגות מוצלחת הוא דוגמה אישית. ברמה הערכית וההתנהגותית מנהל לא יכול לדרוש דבר מעובדיו שאינו דורש מעצמו. אם הערך שהוא מבקש להנחיל הוא עמידה בזמנים – עליו לעמוד בזמנים, ואם ההתנהגות שהוא דורש מעובדיו היא הקשבה – עליו להקשיב, וכך הלאה. אנחנו מכירים את זה מחינוך ילדינו – לא משנה מה נאמר ולמה נטיף, מה שקובע בסופו של דבר היא התנהגותנו באותם צמתים של "אמת". אבל מנהיגות אינה רק דוגמה אישית. מנהיג צריך להתערב כשהערכים וההתנהגויות שהוא רוצה אינן מתקיימות או מופרות. התערבויות אלה הופכות לכלי חשוב מאוד ביצירת השפעה. זה נכון בכל מסגרת אנושית בה מתקיימים תהליכים דינמיים של השפעה, קבלת החלטות, התנהגות. זה נכון במשפחה, בארגונים ובמדינות.

כאשר ארגון מופקד על ערך, על אכיפת התנהגות, נורמות וחוק אותו ארגון, עובדיו, מנהליו ומנהיגיו חייבים לשמש דוגמא אישית מופתית. זו התשית הבסיסית לקבלת הלגיטימציה הפסיכולוגית הדרושה להשפעה. הדוגמה האישית חשובה לא רק כי היא משמשת כמודל התנהגותי אלא משום שהיא מייצרת נורמה, סטנדרט ומעל לכל נותנת למנהל רשות מוסרית לדרוש. בארגונים פוסט – תעשייתים רוב הסמכות הניהולית אינה נבנית מהפוזיציה הארגונית או מהתפקיד אלא היא סמכות אישית הנבנית בעמל רב לאורך זמן מתוך ועל ידי התנהגויות בפועל. האמריקאים קוראים לזה "walk the talk". ללא הבסיס הערכי לסמכות הזו הארגון הופך לדיקטטורה בפועל (בה "המנהיגים" מתנהלים ומתנהגים על פי סט ערכים ונורמות השונה מזה אליו הם מטיפים ואותו הם דורשים מנתיניהם / עובדיהם). ההלימה בין האמירות וההתנהגויות, ההתערבות הניהולית במצבים של הפרה ערכית והתיחסות שוויונית ועקבית מייצרים את האינטגריטי הניהולי והארגוני. מנהיגים ללא אינטגריטי יתקשו באמת לפתח ארגון המבוסס על הזדהות והפנמה, לכל היותר הם יוכלו להשיג ציות וגם זה באופן מאוד מוגבל. עוד אל הנושא הזה אפשר לקרוא בספר המצוין הזה.

אירועים חריגים בהם נפרץ המחסום הנורמטיבי ועובד מפר בהתנהגותו ערך או נורמה הם אירועי מבחן למנהיגות. אירועים כאלה הופכים לאירועים מעצבים כי על פי האופן שבו הם יטופלו יסיקו העובדים מה הם באמת הערכים של המנהיג ושל הארגון, אירועים אלה יהפכו לסיפור שיוטמע ויסופר לעובדים חדשים ויסמל את הדרך בה צריך לפרש באמת את הארגון ואת המציאות הארגונית. אם המנהיג ישכיל לפעול באופן קוהורנטי במצבים האלה הוא אכן ינצל את ההזדמנות וישתמש בהפרה כדי לבטא את רצינות כוונותיו, הן שלו אישית והן של הארגון. לפני מספר שבועות בקבוצות מנהלים אותה אני מלווה אחד המנהלים סיפר על אירוע שהתרחש במתקן אותו הוא מנהל. באחת המשמרות הייתה תקלה (הנזק המיידי הוערך בכמאה אלף דולר). למחרת התקיים תחקיר בו מנהל המשמרת סיפור ותאר כיצד התרחשה אותה תקלה. לאחר מספר שעות התקשר אחד העובדים וסיפר שמנהל המשמרת שיקר בתחקיר ובעצם זה הוא, אותו עובד שהפעיל את המכונות והיה אחראי לתקלה. למחרת פוטר מנהל המשמרת. לא בגלל הנזק (שלא היה בסופו של דבר משמעותי במיוחד) ולא בגלל עצם התקלה (שנבעה מטעות אנוש) אלא בגלל דבר אחד ויחיד – הפרת ערך האמינות שהוא ערך מרכזי וקריטי באותו ארגון.

פרק שני: ובימים ההם אין מלך בישראל.

כידוע לכולנו, משטרת ישראל אמונה על שמירת החוק, גם החוק בכבישים. תאונות הדרכים גובות מחיר הגבוה פי כמה מפעולות האיבה שאיש אינו מוכן להשלים עם קיומן. התנהגות השוטרים בכל הקשור לשמירת החוק צריכה להיות ללא רבב. זה הבסיס הערכי ללגיטימציה שלהם לפעול ולפיתוח סמכות שאינה באה רק מתוקף החוק אלא מתוך הזדהות והפנמה. בראש כל ארגון עומד אדם, המכונה בדר"כ מנהל ומודבק לו התואר "מנהיג". אבל מנהיגות אינה תואר המגיע עם התפקיד אלא תואר שיש לרכוש בעבודה קשה ועקבית. המנהיג צריך להנהיג באמצעות דוגמה אישית ולהיות מופת התנהגותי וערכי. אחרת הוא דיקטטור שאינו מרגיש בצורך לתת דין וחשבון על מעשיו. והנה בראש אותה משטרה חבוטה ורופסת שאינה מצליחה להתמודד עם פורצי דירות וגבני רכב, ובטח שלא עם תאונות הדרכים עומד "מפכ"ל", שזו הגרסה הכחולה למנכ"ל. מה היה עושה יו"ר דירקטוריון למנכ"ל הבנק שלו שהיה נתפס במעילה? מה היה עושה יו"ר דירקטוריון למנכ"ל רשת החנויות שלו שהיה נתפס בגניבה מחנות? מה היה עושה מו"ל עיתון שהיה תופס את הערוך שלו מפברק כתבה?

והנה גרסת המשטרה למנהיגות אחרי שהמפכ"ל שלה, דודי כהן נתפס נוהג (טס) במהירות של 180 קמ"ש: הסתתרות מבישה אחרי התפלפלות משפטית, האם יש כאן ראיות או אין כאן ראיות, האם התמונה קבילה בבית משפט או לא קבילה בבית משפט…לא רלוונטי. כל מי שעינים לו ראה את התמונות ומבין שאין כאן פיברוק. איך יכול המפכ"ל הזה לדרוש ממישהו לנהוג על פי החוק כשהוא מפר אותו בפרהסיה? איזו דוגמה אישית הוא נותן? ומה אומר יו"ר הדירקטוריון של אותו מפכ"ל שבמקרה שלנו הוא השר לבטחון פנים? איך הוא השתמש באירוע הזה כדי להפכו לאירוע מנהיגותי מכונן? אני מבין שאין לו כוח עכשיו לפטר מפכ"ל אחרי שבקושי רב התאושש מהפיאסקו הקודם. אבל מי אמר שמנהיגות זה לעשות רק את מה שקל או נוח? בדיוק ההפיפך. מנהיגות זה הרבה מאוד פעמים לעשות את מה שלא קל ומה שלא נוח. (הרחבה בסוגיה הזה אפשר למצוא בספרו של פרופ' רון חפץ "מנהיגות במבחן" שאפילו יצא בעברית). והמפכ"ל עצמו…אולי באמת לא בא לן להתפטר אבל לא צריך לשאול אותו. ונניח שהוא יתעקש לא להתפטר –  הוא יכל היה לצאת אלינו, אלה שמשלמים דוחות ועובדיו רודפים אותם על הרבה פחות מ – 180 קמ"ש ולהכות על חטא, לגזור על עצמו שלילת רשיון מרצון, להביע חרטה, משהו…רק לא להסתתר מאחורי פרוצדורה הלקוחה מדיני ראיות. אבל אין למשטרה מנהיג, יש לה פקידונים הזקוקים לדרגות כדי למשול ויש לה מפקד שאינו מסוגל לדרוש מעצמו את מה שהוא דורש מאחרים.

 פרק שלישי: איש הטוב בעיניו יעשה.

הימים יעברו, והאירוע ישכח, ואירוע ירדוף אירוע ותאונה תרדוף תאונה. זו תקופת "השופטים" שהייתה רעה לישראל, ובעקבותיה באה דרישת העם "למלך", ובאה תקופת המלכים ואחריה כולנו יודעים מה קרה. עצוב לראות מדינה מתפוררת. כשזו המדינה שלך זה גם כואב.

2 Responses to מנהיגות בפעולה – גרסת המשטרה

 1. מנהיגות בפעולה – גרסת המשטרה

  מנהיגות אינה “תואר” או תפקיד. אנחנו אומרים “מנהיגי העם” ובעצם מתכוונים לאוחזים בשלטון, אבל האוחזים בתפקיד אינם תמיד מנהיגים. מנהיגות הי…

 2. גבי דרורי הגיב:

  חשוב להוסיף שמנהיג , בנוסף לכול מה שהבאת בצדק,אסורשתהיה בו "העצלות"
  של חברי הצוות שיושבים ומחכים להוראתו. ההתיחסות שלו לדברים ההופכים
  להיות עוד מעט חשובים לארגון ולצוות [אפילו לפני שחברי הצוות קלטו זאת]
  הם אלו החשובים ולכן לא יכול להיות מנהיג אמיתי שיסע מהר מדי בלי להבין את ההשפעה של ההתנהגות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: