ספרי הניהול הנבחרים ל- 2007

mycookshelf.jpgmycookshelf.jpgmycookshelf.jpgmycookshelf.jpgmycookshelf.jpgmycookshelf.jpgmycookshelf.jpgmycookshelf.jpg

11000 ספרי ניהול יוצאים לאור בשנה בארה"ב, שזה 30 ספרים ביום. אין שום סיכוי להתגבר על ההצפה הזו. אפשר לאגור, לרפרף, לקרוא תקצירים אבל איmycookshelf.jpgאmycookshelf.jpgmycookshelf.jpgפשר לבלוע 30 ספרים ביום. האמת היא שגם לא צריך. אני קורא הרבה מאוד ספרי ניהול. חלקם הגדול לא ראוי לקריאה. הגרועים שבהם הם אוסף צווים והוראות הפעלה ניהוליות, מעין "ספר בישול" שאומר מה צריך לעשות בלי שום התיחסות לאיך. הספרים האלה כוללים פרקים שבדר"כ נראים כך:

1. קבע חזון מלהיב 2. גבש צוות איכותי 3. הגדר מטרות ברורות 4. התיחס אישית לאנשיך 5. קבל משבים ועכובים בהבנה וסבלנות 6. עדכן את תוכניותך בהתאם להתפחיות 7. טפל בנחישות בהתנגדויות 8. נהל את עצמך ביעילות 9. שמור על חיים מאוזים 10. חשוב תמיד על האתגר הבא

נשבע לכם שגם אם תקראו את כל הספרים מהז'אנר הזה לא תתקדמו ולו בסנטימטר לעבר מימוש ההמלצות המדהימות שהם מחלקים בשפע. אני מופתע כל פעם מחדש שעולם ההוצאה לאור לא התעייף מהתשת הקוראים בספרי מתכונים מהסוג הזה. מה גם, שבשינויי מלים פה ושם, כולם אומרים פחות או יותר את אותו הדבר.

סוג אחר של ספרים בעייתיים, שאני מכנה "ספרי פנטזיה" כולל ספרים שמתיימרים לפצח את סוד ההצלחה של ארגונים מוצלחים במיוחד. קראתי כמה עשרות מהם, ומעולם לא הצלחתי לגרום לארגון להעתיק וליישם ולו עקרון אחד מעקרונות הפלא של ארגוני הפלא. לחלק מהספרים האלה יש ערך כספרות אנתרופולוגית, אבל רובם מתיימרים להציע מנגנון של "למידה מהצלחות" תוך התעלמות מהעובדה הבסיסית שלכל ארגון מנגנון הצלחה ייחודי, הצומח מההסטוריה והתרבות הייחודיים לו, מנגנון שקשה מאוד לפצח במלואו וקשה עוד יותר להעתיקו לארגונים אחרים. גם אם תעשו כל מה שהארגון בספר שאתם קוראים עשה, זה לא יהפוך את הארגון שלכם לעוד גוגל, מיקרוסופט, דל, וול מארט, סאות'ווסט או מקינזי.

אבל מבין הרוב הבעייתי כל שנה יוצאים עמה עשרות ספרים מצוינים, ועוד כמה עשרות טובים מאוד. הספרים האלה הם איכותיים כי הם עומדים לפחות באחד מהקריטריונים הבאים:

1. חדשנות ומקוריות: יש להם רעיון אחד לפחות שעוד לא נשמע בעולם הניהול. קשה מאוד לחדש, אבל מדי פעם יוצא ספר שמציע מטפורה מארגנת חזקה, מסגרת ניתוח והתיחסות מקורית וחדשה, פרשנות מקורית לסוגיות ניהוליות או דרך חדשה לנתח ולפעול. "אסטרטגית האוקינוס הכחול" שייך לסוג הזה. לא כי כל הספר מחדש, אבל יש בו מטפורה מארגנת חדשה, כלים פרקטיים חדשים ורעיון גדול, שגם אם אינו מקורי לגמרי (אחרי הכל, על הצורך בבידול דיברו רבים וטובים גם לפניו) הוא מציע דרך חדשה ומבוססת להתבונן ולפעול ביחס לאותו רעיון.

2. בסיס אמפירי חזק: "מדעי הניהול" הם לא כל כך מדע במובן האמפירי. רוב הספרות הניהולית אינה אמפירית ולו משום שלרוב המנהלים (וגם לחלק לא מבוטל מהיועצים) אין את הזמן והקשב הפנוי לצלול בנבכי המחקרים האמפיריים ולצלוח את הכתיבה האקדמית הכל כך יבשה. אבל ידע אמפירי הכרחי לשמירה על מקצועיות וניסוח עקרונות פעולה שמתעלים מעבר לאינטואיציות ו"אמונות עממיות". ספריו של מלקולם גלדוול (שתורגמו גם לעברית) מציעים יתרון נדיר ויקר ערך. גלדוול מסכם, מנתח ומעכל עבורנו מאות מחקרים ומגיש את מסקנותיהם בצורה קולחת ותמציתית. הספרים שלו מציגים רעיון אחד גדול שלאורך פרקי הספר מקבל טיפול וביסוס אמפירי מרתק.

3. פרובוקציה אינטלקטואלית: ספרים המציגים תיזות מאתגרות, פרובוקטיביות וחלופיות לאמונות הניהוליות הרווחות. בעבר, ספריו של תום פיטרס היו כאלה. כיום, ספריו של סת' גודין בהחלט עונים על העקרון הזה.

4. אותנטיות: ביוגרפיות ניהוליות יכולות להיות כלי נהדר להפצת ידע ניהולי, כל עוד הכותב שומר על יושרה, לא מיפה את המציאות ומציע לקוראיו הזדמנות לחדור לחדרי ניהול הסגורים בדרך כלל לזרים ולצפות במעשה הניהולי מקרוב. גם אם אין לצפות לאוביקטיביות מלאה, אלה מבין הסופרים המצליחים לעבור את סף הנוסטלגיה והשבח העצמי ומיצרים סיפור אותנטי – מספקים לנו ספרות ניהולית במיטבה.

מאחר והבחירה קשה, לא מעט אתרים ומגזינים נרתמים למלאכת המיון והסינון. לקראת סוף 2007 מלאה הרשת ברשימות בחירה, דרוג ופרסים לרוב. הרשימה שאני בחרתי כסיכום הטוב ביותר של הנושא פורסמה רק השבוע. העורכים של the 800-ce0 reader שכל השנה עושים עבודה מצוינת, הכריזו השנה על פרס שנתי חדש לספרי הניהול הנבחרים. זאת הרשימה הראשונה שלהם: ספרי העסקים הנבחרים ל- 2007.

3 Responses to ספרי הניהול הנבחרים ל- 2007

 1. יגאל חמיש הגיב:

  צביקה,
  פוסט מעולה, תודה.

  (גם אני השתתפתי בבחירה ואפילו כתבתי על כך כאן: http://www.notes.co.il/yigal/38508.asp).

  הבחירה שלי, אגב, היתה בספרו של Steve Denning שגם זכה במקום הראשון בתחרות בקטיגורית 'מנהיגות', כוונתי ל The Secret language of Leadership. אני חושב שהוא עונה על מספר קריטריונים מתוך אלה שציינת.

  גם בארץ יצאו השנה כמה ספרים בקטיגוריה של ספרי ניהול, ביניהם: 'בגלל שההר שם' של עמיקם כהן, עליו כתבת בכישרון רב, וכן הספר של אריה סקופ – 'המנהל הממוקד'.

  ממש לאחרונה, יצא 'הספר' של אליעוז רבין. אם להישען על הקריטריונים שלך, אז לדעתי הוא עונה על כולם בהחלט, בעקיר על הרעיון המקורי: "כל אחד מדבר על 'לעבוד לפי הספר', בפאראפראזה על הבטוי הזה, אליעוז כותב את 'הספר' שכדאי לעבוד לפיו.

  לפני מספר חודשים, בסיועו של חבר יקר המשותף לשנינו, נפגשתי עם אליעוז לשיחה מרתקת על ניהול ועל למידה וידע. באותה פגישה, הוא סיפר לי על הרעיון, ואף זכיתי לראות (לא לקרוא!) את 'הספר' מכונס בקלסר, בטרם נמסר לדפוס.
  מומלץ בחום!

  שבת שלום

 2. יש הרבה אמת במה שאתה כותב, כי אנחנו חיים בתרבות שבה לרבים רבים יש דוקטורט ב – CUT & PASTE. בקמעונאות זה נקרא שיטת ME TOO, גם אני, ומי שמכיר את נפילת קלאב מרקט – זה הסיפור. המשותף ל-2 הספרים שיגאל מזכיר, באמת טובים מאוד – גם כהן וגם סקופ – זו הראייה האישית של מי שעשה, ולא מי שכתב על. ואם בביוגרפיות יש רק 80% אמת – הרי יש הרבה מה ללמוד מהן. אני רוצה להוסיף 2 ספרים מעניינים נוספים – אקדח בקרב סכינים – של יואל גת [על חב. גילת], וגלים מתנפצים של ירון איתן [על ג'יאוטק].
  אני סבור שדווקא לנו היועצים חשוב לקרוא על תהליכים שנחוו בחברות, רצוי גם עם נופך של אי הצלחות.
  ולקחת את התהליכים ולנסות ליישם אותם בהתאמה לארגון לו אנו יועצים.
  ואם מכל ספר יבוא לנו רעיון טוב אחד – דיינו.
  וכעת אחפש בהמלצת יגאל את הספר של אליעוז רבין.

 3. גבי דרורי הגיב:

  הוספתי קריטריון שלדעתי הוא חשוב מאוד -"כלי עבודה " מוכח – איתו עובדות כל הדתות ובעזרתו הן משפיעות אלפי שנים על מליארדי אנשים.
  חידת יכולת ההשפעה הזו מסקרנת אותי שנים
  בעזרתה כל ספר ניהול,חינוך או הסברת מדיניות היה הופך "בסט סלר"
  אני כמובן מודע למשפט: "הדת היא אופיום להמונים".
  אחרי שכתבתי זאת ,או שזה נמחק בטעות או שיש לבלוג שלך צנזור.
  אני כותב זאת שוב בשביל לבדוק.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: