ערב עם אדיג'ס

דר' יצחק אדיג'ס הוא אחד מיועצי הניהול החשובים, המשפיעים והמרתקים בעולם, ועוד אחד שמדבר עברית שוטפת. השבוע התכנסו כמה עשרות מבכירי היועצים הארגוניים בארץ ל"סדנת אומן" עם אדיג'ס במסגרת ערב עיון שארגן האיגוד הישראלי לפיתוח ארגוני (איפ"א) בתל אביב. המפגש הוגדר מלכתחילה כמיועד ל"מיטיבי לכת" בתורתו של אדיג'ס והתבסס על שאלות שהיועצים העבירו מראש, למרות שכבר בפתיחת הערב אדיג'ס הרחיב את מגוון השאלות וצרף שאלות שהופנו אליו ישירות מהקהל. כמו בכל "סדנת אומן" טובה ההנחה הייתה שכולם מכירים את "היצירה" ולכן המיקוד הוא בפרשנות ובביצוע, וזה בדיוק מה שאדיג'ס עשה: תאר את פרשנותו לתורתו והרחיב על הדרכים בהן הוא מיישם אותה בפרקטיקה הייעוצית. מתוך השאלות אדיג'ס הכניס אותנו לעולמו הפרטי כיועץ, תאר את הדרך בה הוא עובד וכיצד הוא מבצע את "יצירותיו", והקהל ישב מרותק נוכח ההזדמנות הנדירה שניתנה לו להציץ לתוך עולמו המקצועי של יועץ מקנה מידה כזה.

השאלה הראשונה אליה התייחס אדיג'ס הייתה "מדוע רוב האסטרטגיות נשארות על הנייר". כל יועץ ארגוני מכיר את התסכול הנובע מהפער שבין הכוונות וההצהרות ובין הביצוע בפועל. בעוד שרוב אנשי הפיתוח הארגוני יחפשו את התשובה לפער הזה בקיומם או אי קיומם של תהליכים ארגוניים שיאפשרו את יישום האסטרטגיה ויתמכו במעבר מכוונות למעשים אדיג'ס המגדיר את עצמו כפונקציונליסט – סטרוקטורליסט נתן תשובה שהפתיעה חלק לא קטן מיועצי הפיתוח הארגוני שנכחו באולם: "תגידו לי מה המבנה הארגוני ואומר לכם מה מתוך האסטרטגיה ייושם". בעוד שרוב התיאורטיקנים הארגוניים מתייחסים למבנה הארגוני כנגזרת מהאסטרטגיה אדיג'ס טוען שהאסטרטגיה בפועל (זו המיושמת ולא זו המוצהרת) היא נגזרת של המבנה הארגוני. כשחושבים על זה, הרי ברור שכרונולוגית המבנה קודם לאסטרטגיה ולפיכך אי אפשר להתעלם ממנו בתהליך האסטרטגי: שיקולי רווח והפסד של הנפשות האוחזות בפוזיציות ארגוניות ושל יחידות במבנה הארגוני, העוצמה הפוליטית של יחידות ארגוניות ומשחק "הכסאות המוסיקליים" המתלווה לשינויים המבניים הנדרשים ליישום האסטרטגיה הם הקובעים בסופו של יום מה ייושם מתוך האסטרטגיה.

אדיג'ס חזר והדגיש מרכיב ידוע בתורתו והוא הצורך להפריד מבנית בין הטווח הקצר והטווח הארוך (להפריד בין השיווק והמכירות, בין הכספים והחשבות, בין משאבי אנוש וכוח אדם, בין פיתוח ובין ייצור) והכוונה להפרדה מבנית ולא רק קונספטואלית.

השאלה הבאה אליה התייחס אדיג'ס עסקה בדינמיקה של ניהול שינויים בארגון. גם זו סוגיה המעסיקה כל יועץ ארגוני בעשייתו היום יומית. אדיג'ס הרחיב ותאר את תפיסתו את מרכיבי השינוי הארגוני. שינוי לשיטתו נובע מפעולתם של אחד משני גורמים: ערכים ופחד. שינוי באחד או שני גורמים אלה יחולל שינוי. אם השינוי נובע מפחד, ללא שינוי מקדים בערכים השינוי יהיה ריאקטיבי, אם יש שינוי בערכים ללא שינוי במרכיב הפחד, השינוי הארגוני יהיה פרואקטיבי, אם לא חל שינוי בערכים או בפחד אזי לא יתרחש שינוי ארגוני כלל ואם חל שינוי בשניהם זה הסיכוי הגבוה ביותר ליישום שינוי ארגוני. אדיג'ס הודה שהוא אישית כיועץ מקדם שינוי ארגוני באמצעות עבודה על ציר הפחד ואף הודה שאינו עוסק ואינו יודע לחולל שינוי הנובע מרכיב הערכים. השיטה היא "המקל והגזר": "אם לא תשנו את הדברים הם יהפכו להרבה יותר גרועים, אם תשנו – הם יהפכו להרבה יותר טובים" ולשיטתו שינוי במרכיב הפחד שיוביל לשינוי בהתנהגות יוביל גם לשינוי בערכים ברוב המקרים.

עוד טיפ שאדיג'ס נתן ביחס לניהול השינוי היה הצורך להתמקד ביצירת הסכמה לגבי התוכן של השינוי והכרה שאי השינוי אינו תוצר של מורכבות הבעיה אלא תוצר של בעיה ניהולית בצוות הניהול. הקושי המרכזי הוא הצורך להתמקד בבעיה אחת ואותה לפתור, ובלשונו הציורית של אדיג'ס: במקום שמנהל אחד ינסה לפתור עשר בעיות, עשרה מנהלים צריכים להסכים ולפתור בעיה אחת .

הסוגיה השלישית אליה התייחס אדיג'ס עסקה בהתמודדותו עם הצלחות וכשלונות כיועץ. הוא קבע לעצמו שני מדדים לבחינת הצלחתו של פרוייקט ייעוצי: האם שילמו לי והאם למדתי. השאלה האם הארגון השתנה לאורך זמן היא מעבר ליכולותיו ויומרותיו כיועץ. אדיג'ס המשיל את עבודת היועץ לעבודת גנן. גם אם יצרת גן פורח ויפה אחרי שתלך מישהו צריך להמשיך לטפח, ולתחזק אותו. אם לא יתחזקו את הגן ויטפלו בו אחרי שנה תחזור ותמצא שוב את מה שהיה בהתחלה: עשבים שוטים, צמחים נבולים וכל הסדר שיצרת יהפך שוב לכאוס. על תחזוקת הגן כבר לא אחראי היועץ אלא בעליו של הגן

אדיג'ס לא הצליח לחמוק משאלות שעסקו במרכיבים בסיסיים של תורתו כמו הדרך למסד כבוד הדדי ואמון כמרכיבים בסיסיים והכרחיים לקיומו של ארגון ואף תאר בהרחבה מתודולוגיה אבחונית לזיהוי תחומי שינוי וטיפול בהנהלה.

כדרכו של אדיג'ס דבריו תובלו ללא הרף באמירות יצירתיות ומעוררות השראה, שהמוצלחת מבינהן הפעם, לטעמי הייתה

"There are people who have something to say, there are people who have to say something, avoid the second ones"

בסיום הערב, בדרך החוצה, אחת היועצות שהשתתפה במפגש אמרה: "גם אם הוא היה מקריא את ספר הטלפונים זה עדין היה מרתק" והוא לא הקריא את ספר הטלפונים.

7 Responses to ערב עם אדיג'ס

 1. yigalc הגיב:

  מרתק.
  לפני זמן, גם אני השתתפתי במפגש עם אחד מהאבות המייסדים, לארי פרוסק. השיחה נסובה על תהליכי למידה בארגון, תכניות ניהול ידע ומנהלים המובילים אותן.
  על רשמיי מהמפגש, כאן: http://www.notes.co.il/yigal/8528.asp.

 2. benziv הגיב:

  צביקה, תודה על התמצית ועל התמונות. עזרתי לי להיות קצת "בפנים". נהדר. וגם כמובן טוב שהזכרת את איפ"א, הארגון שלנו שאנחנו רוצים (מותר לדבר גם בשמך?) שטובי היועצים יהיו בו. ואכן הם הווים

 3. oren shamay הגיב:

  i would like to know details about the next lecture from Mr adizes

 4. אייל הגיב:

  יש לכם שגיאות כתיב מביכות במאמר!
  אחד מבחירי המרצים???

 5. Zvika Roll הגיב:

  היי אייל, אין כאן "לכם" זה רק "אני…עורך ראשי, כתב שטח, צלם, תחקרין בקיצור…כל המערכת. בגלל בעיות לוגיסטיות מחלקת ההגהה שובתת ולכן אני באמת אסיר תודה לכל מי שמוצא שגיאות, טעויות, אי דיוקים, בלבולי מקשים וסתם שטויות – ומדווח על כך למערכת. כל דווח יטופל מיד.
  אז תודה, והמשיכו לחפש ולדווח
  צביקה

 6. אלי הגיב:

  מעניין מאד. אני זוכר את תורת אדיגס משנות השמונים. אז הוא דיבר [בפועל] על לערער את הביטחון של העובדם ביציבות מקום עבודתם. למשל, כל שנתיים לכל היותר להזיז אנשים באירגון, גם בתפקיד וגם פיזית [ככה הבינו את זה אז באלביט, שם עבדתי ובבלל, שם יש לי חשבון]. המטרה האידיאולוגית: לסלק "עצים מתים". בפועל, זה הגביר את תחושת החרדה של העובדים. הקטין את מחוייבותם למקום העבודה.
  כמובן אם הוא היה בודק את מצבנו הפסיכולוגי מנקודת ראות של האבוצלוציה היה ברור שאנשים מפחדים משינוי. שאנשים חרדים ממצבים בהם אין להם שליטה.

  טוב, לא עקבתי אחריו הרבה שנים אז כנראה יש שיפורים.

 7. יוסי גיל הגיב:

  שלום
  איך אני יוצר קשר עם איץ יצחק אדיגס אנו הינו חברים טובים בצבא
  תודה
  יוסי גיל

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: